zavřít
Místní části Šternberka: Dalov, Krakořice, Těšíkov, Chabičov
Počet obyvatel: 13 600 (k 1. 1. 2018)
Rozloha: 48,793 km2
Nadmořská výška: 268 m n. m.
K hlavním dominantám města patří národní kulturní památka Státní hrad Šternberk, komplex budov bývalého augustiniánského kláštera s nepřehlédnutelným chrámem Zvěstování Panny Marie a rozsáhlý soubor restaurovaných měšťanských domů v městské památkové zóně. Hrad byl často přestavován a rozšiřován a tak je možné zde najít prvky všech slohů - od gotiky až po klasicismus, v roce 2001 byl vyhlášen Národní kulturní památkou. V prostorách hradu můžete vidět ojedinělý soubor kachlových kamen, nejstarší dochovanou renesanční dřevořezbu na Moravě - Utrpení sv. Kunhuty, secesní osobní výtah a řadu dalších jedinečností, které jinde nenajdete. Od jara do podzimu se na hradě koná celá řada atraktivních akcí pro děti i dospělé, jednou z největších akcí je tradiční rockový festival Šternberský kopec s několikatisícovou návštěvností.
Návštěvníci mohou ve Šternberku využít k poznání města unikátní informační systém tzv. klikotoče. Tento informační systém byl v centru Šternberka nainstalován v květnu roku 2008. Každý návštěvník města si může na devíti zastaveních vyslechnout zajímavé informace o Šternberku, o historii města a jeho památkách, příběhy a pověsti nebo detaily o zajímavých šternberských osobnostech. Každé z devíti zařízení obsahuje jiné informace, a to v angličtině, němčině a češtině. Začátek procházky je na ulici Bezručova a prohlídku ukončíte na Horním náměstí, kde si můžete prohlédnout morový sloup a historickou studnu, která byla objevena až při rekonstrukci Horního náměstí v roce 2006.
Šternberk je městem kultury. Obyvatelé města mohou využít širokou nabídku akcí a pořadů na hradě Šternberk, v prostorách bývalého augustiniánského kláštera, v Expozici času nebo v Městském klubu. K dispozici je kino i letní scéna, která nabízí promítání v letním období. Široká je i nabídka sportovních klubů a oddílů, např. T.J. Sokol Šternberk, Fotbalového klubu s novou umělou hrací plochou, HC TJ Šternberk, motokros, bojové sporty, atletický klub a řada dalších. Ke koupání slouží obyvatelům města Šternberka městské koupaliště, které nabízí plavecké dráhy 25 m, dětské brouzdaliště, tobogán, skluzavky a hřiště s umělým povrchem. Oblíbené rekreační centrum Šternberska je přírodní koupaliště v Dolním Žlebu, dále přírodní koupaliště v Babicích a Dalovské jezírko, které vzniklo zatopením lomu. Krásy přírody jsou dalším důvodem proč Šternberk a jeho blízké okolí navštívit, turisté mohou objevovat zdejší atraktivní stezky pro pěší turistiku a cykloturistiku, anebo jen relaxovat u pramene Těšíkovské kyselky, koupeli v přírodě či na městském koupališti.
![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Informační centrum Šternberk Horní nám. 2, 785 01 Šternberk, tel.: +420 739 486 060 email: info@poznej-sternbersko.cz |
Turistický informační portál Olomouckého kraje |
Regiony sobě Národní síť Místních akčních skupin české republiky |
Projekt CZ.3.22/3.3.07/14.04462 "Společně za atraktivitami našich regionů" je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–2013 „Překračujeme hranice“.
Provoz informačního centra je realizován za finanční podpory města Šternberka. | Na provoz turistického informačního centra finančně přispívá Olomoucký kraj. |